Total Recall – Gerçeğe Çağrı (2012)
Filmimiz 21. yüzyılın sonlarında geçmektedir. Teknolojinin artık farklı bir boyuta taşındığı bu dönemde Recall isimli bir şirket insanların hayallerini gerçek anılara dönüştüren bir sistem icat etmişlerdir. Bu makine sayesinde hayallerini yaşayabilen insanlar için dünya farklı bir hal almaya başlamıştır. Filmin odak noktası da güzel bir karısı olan fabrikada işçi olarak çalışan Douglas Quaid’ tir. Douglas monoton hayatından çok sıkılmıştır ve hayatına bir renk katmak için Recall’ un sunduğu bu teknolojiden yararlanmak ister. Kendisine özel bir ajanın anıları yüklenirken işler pek yolunda gitmez ve silahlı kuvvetler tarafından arandığını farkeden Douglas için bir kaçış başlar. Yer altına gizlenen bir direniş örgütüyle yolu kesişen Douglas artık bir savaşın merkezindedir. Gerçeklikle hayal arasında gidip gelen Douglas çok önemli bir isyanda kritik bir rol üstlenir ve temposu hiç düşmeyen bir aksiyona sahne olur.

”Yaşam, beynin kimyasal olarak algıladığı şeylerden ibarettir. Göz görür, beynin kimyasal yapısı tepki verir. Biz aracıyı ortadan kaldırıp doğrudan kimyasallara ulaşıyoruz.” Filmin dayandığı bu kurgu mantık çerçevesinde olup insana çok cazip gelen bir düşünce yapısı. Bu yüzden bilim kurgu filmleri arasında kendi yerini alan bir film Total Recall. Ve bu filmin en büyük artısı sürükleyiciliği ve temposudur. 2 saatlik süresi olan film kendini göz açıp kapayıncaya kadar izlettiriyor. Kadrosunda Colin Farrell, Jessica Biel, Kate Beckinsale ve Breakin Bad’ in Heisenberg’ü Bryan Cranston olan bu filmin bence tek olumsuz yanı konunun çok derinine girmeyerek aksiyona daha fazla yönelmesidir. İkisini dengeleyebilse efsane filmlerden biri olabilecekken şimdi ise izlemesi çok keyifli bir film halinde kalmış. Yine de bu filmi izlemeyi düşünen herkese öneriyorum güzel vakit geçireceğinize eminim.

En azından fragmanını bir incelemeniz film hakkında size çok fazla bilgi verecek ve izlemeye iteceğini düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN


Yorumlar

  1. Semih

    Cevapla

  2. Hamza

    Cevapla

  3. Hamza

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir