We Die Young (2019)
Ne yazık ki, (son yıllarda) ekranda zarafetle nasıl yaşlanabileceğini düşündüğü 80’lerin ender aksiyon yıldızı Van Damme, “We Die Young” da çok değil. Kabul edilirse, daha büyük bir rol Van Damme’nin sessiz, Oxycontin bağımlısı eski deniz Daniel Daniel gibi seğirmeli performansını geliştirmemiş olabilir. Ancak Daniel, gönülsüz genç çete üyesi Lucas (Elijah Rodriguez) hakkında bilinen tanıdık bir hikaye olan “We Die Young” ın en çekici kısmı ve bir Central çetesi olan Mara Salvatrucha’dan (aka: MS-13) kaçmak için görünüşte imkansız bir arayışı. Gerçek hayatta uyuşturucu kullanan ve çocuk fuhuşuyla ilişkilendirilen Amerikan suçlular. Lucas’ın hikayesi, David Castañeda’nın güçlü performansı sayesinde bazen inanılıracımasız MS-13 çete lideri Rincon’u kim oynuyor? Ancak Castañeda ve Van Damme’nin sahne çalma performansları, yazar / yönetmen Lior Geller’in ırkçı klişelere ve gangster filmi klişelerine olan sık güvenmesini önemli ölçüde iyileştirmiyor.

Rincon’un en yeni ikinci komutanı Jester ( Charlie MacGechan ) gibi maço MS-13 üyelerinin klişeleşmiş şiddetini vurgulamaktadır. MacGechan’ın yüzü sonuç olarak elindeki tabancaya ya da vücudunun huzursuz hareketine dikkat çeken sarsıntılı kamera hareketleriyle çekiliyor. Castañeda’nın yüzünün (dövmelerle kaplı) yakın çekimleri bile karakterinin en garip özelliklerini vurgulamaktadır. Bu gerçek bir utanç, çünkü Castañeda çok büyük söz veriyor. Onun tik-zelliklerinin birçoğu Al Pacino ve Edward James Olmos gibi sert adam krallarını akla getiriyor.Özellikle Castañeda’nın parmaklarını eğme şekli, çarpıcı bir şekilde duraksamaları veya göz açıp kapamadan eğilmeleri. Ancak Castañeda, Rincon’un (oyuncu değil) bilinçli bir şekilde, on yıllardır en sevdiği gangster pozlarına değdiğini düşündüğüme inandığım kadar iyidir.

Bazen, Geller, Rincon ve Daniel’in gizli yan yana koyulmasına odaklanırsa, “Genç Die” nin nasıl bir şey olduğunu merak ediyordum. Her iki karakter de aynı anda topluluklarını korumak ve onlardan kaçmak istiyor, ancak ne Rincon ne de Daniel sevdikleriyle, özellikle de Lucas tarafından nasıl doğru yapılacağını bilmiyor. Rodriguez yeterince iyi bir performans sergiliyor, ancak Geller asla ana karakteriyle ne yapacağından emin gibi gözükmüyor. Çoğunlukla, “Biz Genç Die” Yani kötü tanımlanmış bir kitle vekil, o hiç olmadan söyleneni yapar birini izler gerçekten onun koruyucuları ayrı duruyorlar. Van Damme, farklı roller ve performans stilleriyle noodle yapmaya devam edebilecek kadar ünlü olabilir. Ancak oyuncu kadrosu “We Die Young” dan çok daha iyisini hak ediyor.

We Die Young Fragman


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir