Memento – Akıl Defteri (2000)
Bu filmin kütüphanede bulunmaması saygısızlık olurdu. ”Prestij” yazımda bahsetmişken bu eseri neden sizlerden mahrum bırakayım diye düşündüm ve işte karşınızdayım. Film ”paranoya” kategorimde parlayan bir yıldız. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, film sondan başa doğru akıyor. Bunun sebebi karamanımız Leonard Shelby (Guy Pearce)’ın kısa süre içinde hafızasının silinmesi. Film oldukça karışık ve baş ağrıtıcı nitelikte. Bu yüzden filmi elli kez izlesek elli farklı senaryo elde edeceğimize emin olabilirsiniz. Çok fazla senaryo yazıldı çizildi, Guy Pearce ile film senaryosu hakkında röportajlar yapıldı. Hepsi nafile, en iyisi filmi açın ve kendi senaryonuzu oluşturun.

Leonard Shelby bir sigortacıdır. Evinde yaşanan trajik bir olay sonucunda kısa sürede hafızasını kaybetmesine neden olan bir hastalıkla boğuşmak zorunda kalır. (bkz. Ghajini) Bu onu yıldırmaz ve sorumlularını bulup öldürmek için yanıp tutuşur.

Sanırım ”spoiler” vermeden ancak bu kadar bilgi verebilirim filmin konusu hakkında. Efendim, filmleri karşılaştırmak haddime değil ancak bir fikir olsun diye şunu söyleyebilirim, Ghajini bu filmin biraz daha sadeleştirilmiş hali. Zaten tarihlere dikkat ederseniz Momento, Ghajini’den sekiz sene önce yapılmış bir film.

Başrolünde Guy Pearce’ın oynadığı, yönetmenliğini Christopher Nolan’nın yaptığı Momento kesinlikle izlenmeye değer ve sizi düşünmeye zorlayacak bir film.

İyi seyirler, iyi günler dilerim.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir