Saving Mr. Banks – Mr. Banks (2013)
Walt Disney, kızlarına verdiği sözden dolayı Mary Poppins adlı kitabı filme uyarlamak istiyordur. Bu filmin hem çocuklara hem de yetişkinlere ilham kaynağı olabileceğini umut dağıtabileceğini düşünüyordur. Bu yüzden kitabın yazarı P.L. Travers ile bu konuda görüşmek ister ama Travers bu kitap hakkında çok korumacıdır. Walt’ un onu çizgi filmlerinden birine dönüştüreceğinden korkuyordur bu yüzden bu teklifi kabul etmez. Walt 20 yıl boyunca her sene teklifini yineler ve red cevabı alır. En sonunda kabul etmek zorunda kalan Travers senaryoyu hazırlama sırasında yanlarında bulunmak ister ve istemediği hiçbir şey olmayacağının garantisini alır.

Samimi, hiperaktif, hayat dolu Walt Disney ile sert, huysuz, ciddi P.L. Travers bu filmi çekerken çok zor anlar yaşasada birbirlerine çok şey öğretirler. Disney’ in en ünlü yapımlarından biri olan Mary Poppins’ in nasıl yollardan geçerek çekildiğini görmekte çok özeldi. Filmde hem kitapta anlatılan bölümler yer alırken hem de filme çekilme aşaması anlatılıyor. Dönemi çok güzel anlatan bu film kendine has yavaş bir tempoyla sıkmadan ilerliyor.

Başrollerinde Tom Hanks, Emma Thompson, Colin Farrell, Paul Giamatti ve Ruth Wilson oynamaktadır. Sizde Disney’ in büyülü dünyasına bir göz atmak isterseniz Saving Mr. Banks sizleri bekliyor. Şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir