The Number 23 – 23 Numara (2007)
Jim Carrey’ i defalarca komedi filminde izledim, romantik filmlere de yakıştığını düşünüyorum. Ama bu tarz bir filmde nasıl olacağını ilk izlediğimde çok merak ediyordum. Beklediğimin çok üstünde bir performans gösterdi hatta tarzı hep böyle filmler mi olmalı diye düşündüm. O kadar komedi filminden sonra Jim Carrey’ de bu filmde ayrı birşey görmüş olmalı ki oynadı. Film 23 sayısının özel bir sayı olduğunu düşünen obsesif bir düşünceyi anlatıyor. Ama bunu anlatma tarzı o kadar etkileyici ve filmin kendi içindeki konusu izleyiciyi o kadar meraklandırıyor ki  film izlemesi çok zevkli, sürükleyici bir hal alıyor. Gerilimin tavan yaptığı anlarda filmin tadı tuzu oluyor artık.

Öncelikle bu 23 takıntısı sadece film için uydurulmuş birşey değil. Bir çok kişinin üstüne konuştuğu kitabı yazılan bir konudur. Akıl oyunlarında izlediğimiz Russel Crowe’ un canlandırdığı John Nash’ te bunlardan biridir. Bir ufak bilgi daha verecek olursak Jim Carrey’ in yapım şirketinin adı da JC23 entertainment’ tır.

Filmin konusuna gelecek olursak Walter Sparrow hayvan kontrol merkezinde çalışan başıboş hayvanları uyuşturarak barınaklara taşıyan tek çocuğa ve güzel bir eşe sahip sıradan bir adamdır. Doğum gününde eşiyle buluşmak için geç kalan Sparrow’ un hayatı o gün tamamen değişir. Geç kalmasından dolayı eşi o gün kütüphane de bir kitabı fark ederek hediye olarak Walter’ a alır. Kitap 23 numarasının gizemi etrafında işlenen cinayetleri anlatan bir adamın günlüğü tarzındadır. Kitabı okumasıyla karakteri kendine benzeten Walter yavaş yavaş 23 sayısını saplantı haline getirmeye başlar. Kitapta ilerledikçe kendisi de daha derinlere batan Walter hem kendisini hem de ailesini tehlikeli bir yola sokmaya başlamıştır.

FRAGMAN


Yorumlar

 1. Berk

  Cevapla

 2. ssgenc55

  Cevapla

 3. 23

  Cevapla

 4. özgür

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir