Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar (2007)
Hint filmlerini az çok bilenler içlerinden ne kadar kaliteli filmler çıktığını görüyorlardır. Aamir Khan’ ın oynadığı Taare Zameen Par’ın da işlediği konusuyla ve samimi senaryosuyla onlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Filmde, 8 yaşındaki Ishaan harfleri ve sayıları anlamakta zorluk çekmektedir. Bu yüzden 1.sınıfı geçemez ve tekrar etmek zorunda kalır. Ishaan bir türlü derslerinde ilerleme kaydedemez ve öğretmenleri tarafından gerizekalı muamelesi görür. Dersleri anlamadığı için ödevleri yapamayan dikkatini toplayamayan Ishaan, çoğunlukla sınıftan atılır. Sürekli bir yaramazlık peşinde olan, insanları zor duruma sokan Ishaan’ı öğretmenleri özel eğitime muhtaç çocukların yanına gönderme teklifinde bulunurlar. Babası oğlunun normal bir çocuk olduğunu ve sadece disipline ihtiyaç duyduğunu düşündüğünden devletin yatılı okuluna gönderir. Başlarda burada derslerinde ilerleme kaydedemeyen çocuk sıkı disiplin yüzünden iyice içine kapanır. Büyük bir hobisi olan resim yapmayı bile bırakan Ishaan için herşey kötü giderken birgün geçici görevle gelen resim öğretmeni Ishaan’ ın durumunu fark eder. Bir öğretmenin bir çocuğun hayatını nasıl değiştirdiğini ve gerizekalı muamelesi gören Ishaan’ ın neler başardığını filmde görmekteyiz.

Konusu itibariyle herkesin izleyip birşeyler öğrenebileceği, anlamlı bir film Taare Zameen Par. İzlerken eğlenceyi de duygusallığı da sonuna kadar yaşıyoruz. Einstein, Da Vinci, Steve Jobs, Graham Bell gibi insanlarında nasıl yollardan geçerek başarıya ulaştığını görüyoruz. İnsanın içinde bir noktaya temas eden bu film izlenilmeyi kesinlikle hak ediyor. Aamir Khan’ ın 3 Idiots filmi kadar beğendiğim bu filmini hepinize öneriyorum ve şimdiden iyi seyirler diliyorum.

FRAGMAN


Yorumlar

  1. yazargillerden

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir