La Migliore Offerta – En İyi Teklif (2013)
Virgil Oldman, küçüklüğünden beri sanatla ilgilenen İtalya’ da müzayede şirketine sahip biridir. 16. 17. ve 18. yy’ daki sanat eserleri üzerine uzmanlaşan Virgil bu camiada büyük saygı duyulan bir isimdir. Karakteristik özelliklerine bakarsak da Virgil son derece disiplinli, insanlarla iletişimi genelde ciddi ve zorunlu olmadıkça uzak duracak şekildedir. Kendini işine adamış hayatında hiçbir kadınla beraber olmamış Virgil’ in tek hobisi son derece değerli bayan portlerini biriktirmektir. Bunu da Billy adlı arkadaşıyla beraber müzayedelerde hile yaparak değerli tabloları çok daha ucuza koleksiyonuna katar. Virgil’ e birgün Claire Ibbetson adlı bir kadından bir telefon gelir. Ailesinden miras kalan evini ve içindeki değerli eşyaları satmak isteyen kadın Virgil’ dan bir değerlendirme yapmasını ister. Gizemli kadınla bir türlü karşılaşamayan Virgil ortada bir gariplik olduğunu fark eder ve git gide bu olayı daha büyük bir takıntı haline getirir.

Cennet Sineması, 1900 Efsanesi ve Malena gibi çok beğendiğim filmlerin yönetmeni Giuseppe Tornatore’den yine çok iyi bir film daha izlemiş oldum. Açıkçası konusunu okuduktan sonra beni pek açmayacağını biraz ağır ve kasvetli bir film olduğunu düşündüğümden izlemeyi çok erteledim. İyi yorumları üst üste duyduktan sonra merakıma yenik düşmem beni güzel bir filmle buluşturdu. Filmi izlerken karakteri yaşamak bu filmde anlaşılıyor sanırım. Basit görünen konusu film içinde öyle güzel şekilleniyor ki merak duygumu çok artırdığı yerler oldu, yer yer sinirlendim. Sanat eserleriyle bu kadar iç içe olan film bana bir görsel şölen yaşattı. Filmin son 10 dakikasına geldiğimizde keşke bir yarım saat daha uzun olsa diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Başrollerinde Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks ve Donald Sutherland’ ın oynadığı 2013’ün en iyilerinden biri olan bu filmi izleminizi tavsiye ediyor ve iyi seyirler diliyorum.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir