In The Name Of The Father – Babam İçin (1993)
Yanlış mekan, yanlış zaman tanımı bu film için söylenmiş olmalı.

In The Name Of The Father filmi, 1974 Guildford bombalamasından sorumlu tutulan Gerry Conlon’un hayatını konu alıyor. Karaktere hayat veren Daniel Day-Lewis ve “Şurada öyle olabilir miydi/şöyle oynayabilir miydi?” cümlelerini telaffuz etmeyeceğiniz bir performans sergiliyor.

İrlandalı Gerry Conlon 70’li yıllarda İngiltere’ye gelir ve hiç ilgisi olmadığı hâlde Guildford bombolamasını yapan kişi olarak beraberinde babası ve birkaç arkadaşıyla birlikte tutuklanır. İngiltere’nin insan hakları ve adalet anlayışı yönünden ne kadar basit kaldığına dişleri sıka sıka şahit oluyoruz. Nitekim 15 yıl sonra babasını kaybettiği hapishaneden arkadaşlarıyla birlikte tâhliye olur. Gerek hapishane sahneleri gerek müzikleri gerek oyunculukları ile tam not alan bir film. Özellikle filmin sonundaki tâhliye sahnesinde birçok duyguyu aynı anda yaşayabilirsiniz, garantisi bende. Pete Postlethwaite’in oyunculuğunu da selamlıyoruz. :)

7 Oscar adaylığı bulunmasını ve hiçbirini alamamasını, Oscar ödüllerinin ne kadar adaletsiz dağıtıldığına bağlıyorum.

Size tavsiyem filme başlamadan önce Gerry Conlon’un hayat hikayesini biraz incelemeniz, o zaman filme daha çok bağlanırsınız. Ve kendisi Haziran 2014’te yapılanların hesabını soramadan yaşamını yitirmiştir. Gerry Conlon’un hapishaneden tâhliye görüntüleri ve birçok röportajını internette bulabilirsiniz.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir