Her – Aşk (2013)
her, aşkTheodore Twombly insanların artık herşeyi bilgisayarlar ile yaptığı ve teknolojinin insan hayatının çok büyük bir kısmını kapladığı dönemde yaşamını el yazımı mektuplar yazarak sağlamaktadır. Karısından boşandıktan sonra yalnız yaşamaya başlayan Theodore bir boşluğa düşer. Bir işletim sisteminin çıkardığı yapay zeka reklamına denk gelen Theodore bunu denemeye karar verir. Bu yapay zeka programında Samantha’ yla tanışır. Sadece bir ses olan Samantha gün içerisinde sürekli Theodore’ la iletişim halindedir ve ona günlük işlerinde yardımda bulunurken hayatına da farklı bir tat katar. Zamanla da Theodore ile Samantha arasında kuvvetli bir bağ oluşur.

Konu olarak çok ilgi çekici olan bu film ilerleyen yıllarda bize bu filmin kurgusundaki gibi bir ihtimalin olabileceğini çok gerçekçi bir şekilde gösteriyor. Ben bu filmi izlerken anlatmak istediği bir çok şey gördüm. Mesela teknolojinin bizim üzerimizde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Artık ona bağımlı olmuş durumdayız ve insanlar arasındaki iletişimin samimiyeti gitgide azalmakta. Bu filmde ikili ilişkilerin ilerleyen yıllarda alabileceği bir ihtimali gösteriyor. Film bunu işlerken aynı zamanda bir insanın aşık olması için karşısında bir vücuda ihtiyacı var mı ya da karşısındakinin gerçek insan olması şart mı diye düşündürüyor. Aşık olduğumuzda o insanın vücuduna değil aslında o insanın düşüncelerine, fikirlerine, bizde uyandırdığı duygulara aşık oluyoruz. Filmle ilgili söyleyebileceğim bir başka şey de biraz sabırlı izlemeniz daha sonra kendinizi filme kesinlikle kaptırıcaksınız.

5 dalda Oscar’a aday gösterilen bu filmin yönetmenliğini daha önce Being John Malkovich filmiyle Oscar kazanmış Spike Jonze yapmaktadır. Başrol oyunculuğunu Joaquin Phoenix yapmaktadır ki ona ayrı bir parantez açmak gerekir. Böyle bir filmde oyunculuğun üst düzey olması şarttı. Ve gerçekten müthiş bir iş çıkarmış kendisi filmi de yukarı taşımış.Dram, romantik ve bilim kurgu türündeki bu filmi izlemenizi kesinlikle öneriyorum.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir