(+1) Kişi oy verdi.

Corona Virüsü Kuluçka Süresi
Corona Virüsü Kuluçka Süresi

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp 100’den fazla ülkeye hızla yayılan Corona Virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı her geçen saat artmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştaki kişilerde öldürücü etkiye sahip olan Corona Virüsü, dün gece saatlerinde yapılan açıklamayla Türkiye ‘de de görüldüğü belirtildi. Kuluçka süresi uzun olduğu bilinen Corona Virüsü için alınması gereken önlemlerin başında sık sık el yıkamak geliyor.

Metal Yüzeyde 12 Saat Canlı Kalabiliyor

Henüz bir tedavisi ve aşısı olmayan Corona Virüsü, oldukça dirençli bir mikroptur. Solunum yoluyla bulaşan virüs için özellikle toplu taşıma araçları ve kalabalık ortamlar büyük risk teşkil ediyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre Corona Virüsü metal yüzeylerde 2 ila 12 saat arası canlı kalabiliyor. Bu da taşıyıcı birinin dokuduğu yüzeyin yaklaşık 12 saat boyunca virüs ulaştırabilmesi anlamına geliyor.

Virüs Kıyafetler Üzerinde Daha Az Yaşıyor

Sağlık bakanlığı yetkilileri ve uzmanlar tarafından Corona Virüsü’ne karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda sık sık uyarıyor. Henüz Corona Virüsü için geliştirilmiş bir aşı uygulaması bulunmamaktadır. Bu yüzden virüsün kuluçka süresi ve direnci de oldukça yüksektir. Örneğin Corona Virüsü kumaş döşeme ve kıyafetler üzerinde 9 saat kadar canlı kalabiliyor. Eğer kıyafetler sık sık yıkanmaz ve güneşlendirilmezse virüsün bulaşma riski artmaktadır.

Corona Virüsü Belirtileri

Corona Virüsü bulaştığı kişide gribal etki göstermektedir. Basit bir kış nezlesi ya da grip gibi belirtiler gösteren Corona Virüsü diğer grip türlerinden ayırmak ilk etapta zordur. Ancak kanda yapılan testler sonucunda Corona Virüsü pozitif çıkan kişilere bu teşhisi koymak mümkündür.

Corona Virüsü bulaş belirtileri şunlardır;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • İshal
 • Solunum yetmezliği

Görüldüğü gibi tüm belirtiler gribal enfeksiyon ile aynıdır. Tek fark Corona Virüsü bulaştığı kişide ciddi solunum problemlerine yol açmaktadır. Nefes almakta güçlük çekmek ve göğüs ağrıları Corona Virüsü için en net belirtilerdir.

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Corona Virüsü için ilaç ya da aşı tedavisi uygulanmamaktadır. Bu yüzden hastalığa yakalanmamak için önlem almak gerekiyor.

Corona Virüsünden korunma yolları şu şekildedir;

 • Kalabalık ortamlardan uzak durmak
 • Yurt dışına zorunlu olmadıkça seyahat etmemek
 • Sık sık elleri sabunlu su ile yıkamak
 • Hapşururken ya da öksürürken tek kullanımlık peçeteler kullanmak.
 • Ev, ofis gibi ortamları sık sık havalandırmak.
 • Toplu taşıma araçlarını ve kapalı alanları düzenli olarak ilaçlamak.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da hastalığa yakalanan kişilerin karantinaya alınmasıdır. Virüsü taşıyan fakat bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hayati tehlikesi olmasa bile aynı ortamı paylaştığı kişiler için risk oluşturmaktadır.


Şuna da göz atabilirsiniz: Amerikan İç Savaşı Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress Themes