Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)
saving-private-ryan

1998 yapımı müthiş bir film ile karşı karşıyasınız, imdb den 8,6 puan almış olan filmimiz Aksiyon, Dram, Macera dallarında izlenebilecek eşsiz filmlerin başında gelmektedir. Aksiyon, Dram öğeleri barındıran ve Eskiyen Savaş günlerini bizlere aktaran Er Ryan’ı Kurtarmak filmi 11 Eylül 1998 senesinde Türkiye’de sinema salonlarıyla buluşmuş ve kocaman tek alaka görmüştü.

169 dakikalık uzunca tek zaman ile süper seyretme keyfi yaşatan filmin yönetmen koltuğunda üstlenen dünyaca populer Steven Spielberg’dir. Senaryo ve yazarlık ise Robert Rodat’a aittir. Er Ryan’ı Kurtarmak filminin başrol oyuncuları da birbirinden profesyonel isimlerden yer ediniyor . Bunlardan bazıları Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore benzeri isimlerdir.. İMDB’den aldığı 8.6 değerindeki puanını bunca yil geçmesine nazaran kaybetmeden oldukça başarılı yapım 5 farklı dalda oscar ödülünü kazanmıştır. Sex filmi izle Çekimlerinin tamamı Amerika’da yapılmış olan filmin hazırlanması 70 Milyon Dolara eşya oluyor ve gişe nihayetinde 1988 senesinde tek rekora imzalayarak 479 Milyon Dolar Değerinde tek hasılat ele geçirdi .. filminin konusuna geliyor olacak olursak; İkinci Hayat Savaşı vaktiyle yaşamını sürdüren tek anne şimdiden üç erkek çocuğunu kaybetmiş ve arka arkaya içinde bulunduğu kayıplar bu kadını derinden etkilemiştir. Savaşta meydana gelen dördüncü erkek çocuğunun da sağ salim geriye dönmesi amaçlı sabırlı olup dua etmekten yabancı çaresi bulunmamaktadır. Ancak bu perişan bayanın üç erkek çocuğunu kaybetmesi üst kısmına başkan bu vaziyetten haberdar olabilir ve bayanın kederini anlayarak savaşmakta meydana gelen son erkek çocuğunun verilen buyruk ile ne pahasına olursa olsun James Ryan adında ki bu genci kurtarmaktır.

Böylelikle savaştan sağ çıkması amaçlı Er Ryan’ı Kurtarmak misyonu başlayacaktır ve Normandiya çıkarmasının erotik film yapıldığı zaman anında tek 8 şahsiyet ekip toplanır ve bu askerler yalnızca Er Ryan’ı kurtarmak amaçlı görevlendirilirler. Ancak bu ekibin baş meydana gelen yüzbaşı John Miller ekibinin hayatından da sorumludur ve Ryan ismindeki çocuk askeri kurtarma çabalarının yanında bizzat hayat maçlarını de bu Yorucu savaş ortamında sunmak zorunda kalacaklar ve surat baş tek tek adamın canını kurtarmak uğruna sekiz şahsiyet tek ekibin yaşamını ne türlü riske attıklarını bizzat kendine hem tek sorgulayacak hem tek de kızacaktır. Her her halükarda onlara verilen tek buyruk vardır ve bu Yorucu yolculukta Er Ryan’ı Kurtarmak görevini bitirmek amaçlı canlarını dişlerine takacaklardır.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir