(+1) Kişi oy verdi.

Corona Virüsü Bulaşma Yolları?
Corona Virüsü Bulaşma Yolları?

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ilk defa görülmeye başlanan ve hızla yayılan virüs CD-19 hayvanlarda görülen bir virüs olup insanlara hayvanlar yolu ile bulaşan bir hastalıktır.

Ölümcül nedenleri ile korku ve dehşete neden olan virüs dünyanın her kıtasına bulaşmış durumda.

Bulaşıcı Bir Virüs

1960 yılında hayvanlarda tespit edilen virüs insanlara ilk defa Aralık ayında Çin ülkesinde bulaşmıştır. Bulaşma yolu doğrudan temas veya dolaylı temas olarak iki şekilde olmaktadır.

Hasta ile doğrudan temas sonucu yayılan virüs dolaylı olarak ise;

  • Hapşırık
  • Yakın temas
  • Öksürük
  • Tıksırık
  • Aynı malzemeyi kullanmak
  • Canlı veya cansız ortak kullanım metalarından geçme yolu ile
  • Nefes yolu ile saçılan damlacıklardan yayılır.

2 yaş ve altı çocukların virüsü bulaştırmak adına taşıyıcı etkisi olduğu açıklanmıştır.

Dolaylı Bulaşma

Corona virüs hapşırık, öksürük, tıksırık gibi nedenlerle hasta olan kişiden damlacıklar halinde ortaya yayılır. Belli bir süre yaşama şansı olan bu virüsler yakındaki kişiler, temas edilen ortak eşyalar gibi nedenlerle sağlıklı kişiye bulaşır ve 5 günlük kuluçka dönemi sonrası etkisini göstermeye başlar.

Önlem

Virüsten dolaylı ya da doğrudan temas durumundan kaçınmak için şüpheli vakalara 1 metreden fazla yaklaşmamak, dokunulan yerlerde virüs olma ihtimaline karşı elleri günde pek çok kere su ve sabun ile iyice yıkamak, kalabalık ortamlarda bulunmamaya gayret etmek ve ortak kullanım alanlarını dezenfektanlar ile temizlemek gerekir. Tokalaşma ve sarılıp, öpüşmelerden belli bir süre uzak durulmalıdır.

Sıcaklığın etkisinin virüs üzerinde ve bulaşmasını engellemesi adına nasıl bir etki göstereceği henüz bilinmemektedir.

Tedavi

CD-19 virüsü bulaşmış kişilerin sağlık kuruluşlarında müşahede altında belli bir süre (14 gün) tutulmaları gerekmekte ayrıca virüsün ailenin diğer bireylere bulaşmış olma ihtimaline karşı hasta dahil aile bireyleri karantina altına alınmalıdır.

Karantina bulaşmanın yayılmasını önlemek için en önemli ayrıntıdır.

Damlacıklar yolu ile binlerce kişiye bulaştığı öngörülen virüsün her hangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotiğe karşı dirençli olan virüsten kurtulmanın en etkili yolunun uzmanlarca yapılan açıklamalarda bağışıklık sisteminin güçlü olması belirtilmektedir.

 


Şuna da göz atabilirsiniz: Corona Virüsü Kuluçka Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress Themes