2015’te Çekilen Mustang Fullonlinefilmizle1.com’da İzlenir
Günümüzün ya da haftamızın nasıl geçeceği aynı zamanda boş vakitlerimizi değerlendirme şeklimizle de alakalıdır. Aslında bu özel zamanları nasıl kullanacağımız ise yaptığımız seçimlerin bir sonucudur. İnsan için değerli olan zamanı en efektif şekilde kullanmak zihinsel ve fiziksel durumunu oldukça yakından ilgilendirir. Bu nedenle de değerli olan bu vakitleri doldurduğu aktiviteler de önem kazanır. Ademoğlunun eğlenmek ve zihnini farklı alanlara kaydırarak boşaltmak için seçtiği unsurlardan bir tanesi de sinema filmleridir. Sinemada bulunarak o atmosferi hissetmek ve ışıklar kapandığında başka başka dünyaları ve ruh hallerini anlatan çok çeşitli film izlemek gerçekten farklı bir duygudur. Bu aslında kendimizi bir nevi bilişsel haz dünyasına doğru bırakmamız anlamına gelecektir.

Baskıcı Toplumlarda Oluşan Çarpık Bir Kültür

Bazı kültürlerde cinsel ayrımcılık oldukça yoğun olarak yaşanmaktadır. Öyle ki kadınlara bazı toplumlarda ikinci sınıf insan muamelesi yapılması oldukça kanıksanmış bir hal almıştır. Kadının sosyal ve iş hayatının içine gerektiği gibi katılması yasaklanmış ve hep kapalı kapılar ardında bir nevi esaret hayatı yaşaması reva görülmüştür. Tabii bu yasaklar hep bastırılmış eziklikleri de beraberinde getirmiştir. Siz bir şeyleri bastırmak istedikçe insan doğası buna karşı koyacaktır. Bu nedenle baskı olan toplumlarda gizli kapaklı işler çok daha fazla ortaya çıkar. Dışarı kendi yaşıtı gençlerle çıkması yasak olan bir ergen kız daha ortaokul yıllarında arkadaşına ders çalışmaya gidiyorum yalanını söylemek zorunda kalır. Çünkü doğruyu söylediği zaman asla diğer arkadaşları ile o eğlenceye gidemeyeceğini bilir. Bu nedenle bu tür şeyleri yalan söyleyerek gizli kapaklı yapmak zorunda kalan bir genç kızın karakteri de ebeveynleri yüzünden yara alır. Yalanın birçok şeyi sağlayabailen bir araç olduğunu fark eden bu genci ileriki hayatında da sürekli yalan söylemekten alıkoyacak bir engel kalmamıştır artık. Peki bu durumda suçlu kimdir? Yalanı söyleyen genç kız mı yoksa onu bu alana zorlayan ailesi ve yaşadığı toplumun baskısı mıdır? İşte gerçekten yüreklilikle bu sorulara cevap vermek oldukça zordur. de aslında tarihte Amazon kadınlarının yurdu olan Karadeniz’de bile günümüz dünyasında nasıl bir toplumsal baskı olduğuna şahit olacaksınız.

Türkiye, Fransa, Almanya ve Katar Ortak Yapımı Bir Film

Farklı bir konuyu işlemeye çalışan ve birçok dalda Oscara da aday olan dram türündeki 1 saat 37 dakikalık bu yapımın yönetmen koltuğunda doğal olarak bir kadın oturuyor. Yönetmenliği Deniz Gamze Ergüven tarafından yapılan filmin senaryosu da yine Deniz Gamze Ergüven ve Alice Winocour tarafından oluşturulmuş. Türkiye, Fransa, Almanya ve Katar ortak yapımı olan filmdeki rollerde ise Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Elit İşcan, Güneş Şensoy ve Doğa Zeynep Doğuşlu gibi genç isimleri görüyoruz.

Karedeniz’in Küçük Bir Sahil İlçesindeki Kızların Özgürlük Mücadelesi

Hikayemiz Karadeniz’in kendi halindeki şehirlerinden Kastamonu’nun bir liman ilçesi olan İnebolu’da geçer. Mustang izlediğinizde filmde, aslında bu küçük ilçede yaşayan 5 kız kardeşin sessiz ama derin başkaldırı öyküsünün anlatıldığını göreceksiniz. Henüz genç kızlığa doğru ilerlemekte olan bu beş kardeşin en küçüğü Lale’dir. Ondan sonra Nur, Ece, Selma gelir. En büyük kız kardeşleri ise Sonay’dır. Bir gün okuldan çıktıktan sonra sahilde okuldan arkadaşları olan erkek çocuları ile masum bir oyun oynarlar. Tabii bunu gören ilçe ahalisi durumu öyle abartır ki anne ve babaları onları eve kapatırlar. Bu özgürlüklerine düşkün beş kız kardeş ise oluşan bu durumla kapalı oldukları ev ortamına rağmen mücadele edeceklerdir. Bu mücadeleleri sadece anne ve babalarına karşı değil kadını bir belki de bir meta olarak gören baskıcı tüm toplumlara karşı olacaktır. Kendileri olmaya çalışan genç kızların önüne toplum tarafından sürekli çekilen riyakar setlerin kalkması için mücadele edecekler. Erkek çocukları yaptıkları ile ödüllendirilirken kız çocuklarının yapmadıkları ile bile cezalandırıldığı bu hastalıklı toplum yapısına parmak basmak için çekilmiş oldukça önemli bir yapım.

FRAGMAN

 

FİLMDEN BİR SAHNE: OTOBÜSÜ KAÇIRMAK


Yorumlar

  1. Reşit Çiçek

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir