(+1) Kişi oy verdi.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

12 Aralık’ta Çin’in Vuhan bölgesinde meydana çıkan corona virüsü nedir? Corona virüsünün belirtileri nelerdir?

Corona virüsü hayvanlar arasında olan virüsün adıdır. Ama insanlara da bulaşabilmektedir. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ile aynı belirtileri taşıyan hastalıktır. Solunum yolu ile insanlara bulaşır. öksürme, hapşırma, dokunma ve temas halinde de geçebilmektedir.

Corana Virüs Belirtileri

Corana virüsü solunum yoluyla bulaşabilen bir hastalık türüdür. Aşısı ve tedavisi bulunmamaktadır.

Araştırmalar üzerine bilinen belirtileri;

  • Kuru öksürük
  • Yüksek ateş
  • Kas Eklem ağrıları
  • Zatürre
  • Nefes darlığı
  • Böbrek yetmezliği
  • Boğaz Ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Bulantı- kusma
  • İştahsızlık

Bazı hastalarda ise balgam görülebilmektedir. Ayrıca baygınlık geçirme de görülmektedir.

Corona Virüsü Hastalık Süresi

Corona virüsü bünyesi zayıf insanlar daha çabuk yakalanabilir. MERS ve SARS gibi türleri ölüme yol açmaktadır. Virüs hayatınıza girdikten 15 gün sonra belirtileri meydana çıkmaya başlamaktadır. 15 günlük zaman içerisinde vücudunuza yayılmaya başlar. Öksürük ve yüksek ateş ile belirtilerini gösterir.

Virüsü taşıyan insanlarla yakın temasta bulunan herkese bulaşabilmektedir. İlerleyen zamanlarda akciğer ve böbrekleri iflas ettirerek bağışıklık sistemini çökertmektedir.

Corona Virüsü Tedavisi

Corona virüsüne karşı hiç bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Aşı ve antibiyotik üzerine bir tedavi yöntemi yoktur.

Corona Virüsünden Korunma Yöntemi

Avrupa, Asya, Avusturalya ve Amerika bölgelerinde birçok ölüme neden olan corona virüsünden korunmak için kalabalık yerlerden uzak durmalı ellerimizi sık sık yıkayarak korunmalıyız.

Su bulamadığımız yerlerde el temizleme jelleri veya kolonyalar tercih etmeliyiz. Grip olduğumuzda nasıl atlamaya çalışıyorsak aynı şekilde korunmalıdır. C vitaminlerine ağırlık verilmelidir. Meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Çiğ etlerden uzak durulmalıdır. Özellikle çocuklarımızı 20 dk. aralıklarla ellerini dezenfekte etmeliyiz.

26 dereceden yüksek sıcaklıklarda virüs ölmektedir. Kıyafetlerimizi sık sık yıkayıp güneşe asmalıyız. Güneş ısısında iki saatte içerisinde virüs etkisini kaybetmektedir. Öksürük esnasında elimizi ağzımıza tutarak hem elimize virüsü bulaştırmış olabiliriz.

Bunu engellemek için öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşan virüsü maske kullanımını yaygınlaştırarak virüsün bulaşmasını bir nebzede olsa engelleyebiliriz. Kesinlikle tokalaşma olmamalıdır.

 


Şuna da göz atabilirsiniz: Corona Virüsü Bulaşma Yolları?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress Themes