(0)

Yabanci Ülkede Elde Edilen Borsa Kazanclarinin Ülkemizde Vergilendirilmesi
Borsa Nedir?
Alıcı ve satıcının aracı kurum vasıtası ile bir araya geldiği, arz talep dengesinin piyasa koşullarına göre sağlanarak hisse senedi ve emtia gibi ticari kıymetlerin alınıp satıldığı piyasadır. Borsada alıcı ve satıcının fiziki ortamda bir araya gelmeksizin aracı kurum vasıtasıyla alım satım işlemlerini gerçekleştirirler.
Borsada İşlem Gören Kıymetler Nelerdir?
Esasında günlük hayatta ticarete konu olan çoğu şey borsada da işlem görmekle birlikte bunlar yatırım çeşidine göre de adlandırılmaktadır. Altın borsası, ticaret borsası, menkul kıymet borsası bazı önemli borsaların isimleri olarak bilinmektedir.
Bazı Ülkelerin Borsa İsimleri:
Öncelikle Türkiye de hisse senetleri Borsa İstanbul da (BİST) işlem görmektedir. Bunlar ülkelere göre farklı isimler almaktadır.
Amerika Borsaları: DOW, S&P 500, NASDAQ
Avrupa Borsaları, DAX, FTSE 100, CAC 40, IBEX 35
Türkiye de Borsa Kazançlarının Vergilendirmesi Nasıl Olmaktadır?
Türkiye de borsa kazançları yüzde 0 oranında vergiye tabidir. Şöyle ki Gelir Vergisi Kanunu Geçici Maddede 01.01.2006 tarihinden sonra elde edilmiş olması şartıyla elde edilen hisse senedinin satışından doğan kazançlar %0 vergi oranına tabi olmakla birlikte bu kazançlar için beyanname verilmemekte, diğer gelirler için verilen beyanlara ilave edilmemektedir.
Yurtdışı Borsa Kazançlarının Vergilendirilmesi Nasıl Olmaktadır?
Bir önceki başlıkta Türkiye de borsa kazançları %0 vergiye tabi olduğu ve bu kazançlar için gelir vergisi beyanı verilmediği ifade edilmiştir. Peki kazanç yurtdışında sağlanırsa ne olacak? Kişilerin yurtdışı borsalarında hisse alım satımından elde edecekleri kazançları vergiye tabidir. Yurtdışında elde edilen bu kazanç yurtiçinde beyan edilip vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Tabi bazen bu kazançlar yurtdışında vergilendirilebilmektedirler. Mükellefler yurtdışında ödedikleri bu vergiyi yurtiçinde ödeyecekleri vergiden mahsup edebilme şansına sahip olacaklardır.
Son Olarak;
Yatırımcılar yurtdışı borsalarında yatırım yaptıklarında, kur artışı ve hisse senedi satışından elde ettiği kazanç için yurtiçinde gelir vergisi beyanı vermesi ve bu kazançlarını artan oranlı vergi dilimiyle vergilendirmesi gerektiğinden, yurtdışına yatırım yapma cazibesinin yitirilmesine sebep olmaktadır.


Şuna da göz atabilirsiniz: Kredi Notu Nedir ve Kaç Olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress Themes