Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir (2007)
Tek ihtiyacım olan biraz özgürlük…

Neden bu filmle başladığımı bilmiyorum ancak bu filmin bendeki yeri çok büyük. Film 2007 yapımı bir Aamir Khan filmi. Kendisinin her filmi büyük bir başarı ve önemli bir mesaj. Bu filmde işlenilen konu Ishaan. Ishaan filmin başında yaramazlıklarıyla, etrafından aldığı şikayetlerle ve derslerindeki başarısızlıklarıyla hemen dikkat çekiyor.  Yaramazlığı, çevrede abisinin gölgesi altında kalması, babasının ve öğretmenlerinin Ishaan’a karşı sergilediği tavırların altında aslında kimsenin fark etmediği bir şey var. Ishaan’ın öğrenme korkusu. Hayatında Ishaan’a değer veren ve onu koruyan bir tek annesi var.

Annesinin Ishaan’a karşı sergilediği şefkatli ve korumacı tutumu babasının Ishaan’ı yatılı okula yazdırmasına engel olamıyor. O zamana kadar ailesinden ayrı kalmamış olan Ishaan yeni okuluna bir parça ümitsizlikle başlasa da okulun yeni resim öğretmeni (Aamir Khan) sayesinde kendisini ve yeteneklerini keşfetmeye başlıyor. Ishaan, geniş bir hayal gücüne sahip. Olaylara kimsenin bakamadığı yönlerden bakabiliyor. Sorunlara karşı mantıklı çözümler geliştirebiliyor ve artık yavaş yavaş toplumda bir yeri olduğunu hatırlıyor ve insanlara kendisini olduğu gibi kabul ettirmeye çalışıyor. Tabii bu konudaki en büyük destekçisi ve yardımcısı da resim öğretmeni oluyor. 

Ishaan’ın disleksi (öğrenme korkusu) hastalığını keşfeden ve bu konuyu ailesiyle paylaşan da resim öğretmeni oluyor. Her ne kadar Ishaan’ın babası çocuğunun hastalığını kabul etmemekte inatçı olsa da çılgın resim öğretmenimiz onu da Ishaan’ın düzelebileceğine ikna ediyor. Kuşkusuz Ishaan’ın hayatında babasından daha çok yer tutan bir karakter Aamir Khan. Ishaan’ın ailesinde yer edinebilmesi de Aamir Khan sayesinde oluyor. 

Film ebeveynlerin çocuklara karşı en büyük yanlışı olan ‘öğrenme ve okul’ konusunu büyük bir dostluk ve arkadaşlık hikayesi etrafında şekillendirerek anlatıyor. 

 Hayat sanki bir pamuk şekerdir; umutlar ve hayaller arasında dönen.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir