Interstellar – Yıldızlararası (2014)
Interstellar- Yıldızlararası Film

Size hemen bu hafta sonu seyredebileceğiniz bir vizyon filmi önermek istiyorum. Gerçi öneriye çok gerek yok herkes zaten bu filmden bahsediyor. Filmin yönetmeni, yapımcısı her şeyi ünlü sinemacı Christopher Nolan. Nolan, inanılmaz zeki bir adam ne zaman hangi konuya değineceğini, hangi oyuncuyla çalışacağını çok zekice seçiyor. Interstellar’da da Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain baştolde. Yan roller de en az başroller kadar kuvvetli.

Şimdi filmin konusuna nereden başlayayım ne diyeyim bilmiyorum çok yoğun bir film. Dünyanın biyolojik olarak sonunun geldiği, doğal kaynakların tükendiği, hastalıkların arttığı bir dönemdeyiz, Matthew McConaughey, eski bir uzay aracı pilotu Cooper rolünde. Ama Cooper bu işleri bırakmış 2 çocuğuyla çiftliğinde yaşamakta. Ve hayattaki tek amacı çocuklarının güvende ve sağlıklı olmasını sağlamak. Bunun için tekrar uzaya çıkıp, bir solucan deliğinden geçip bilinmezi keşfetmesi gerekse bile..

Interstellar, 3 saat süren, bu kadar uzun olması şart mıydı yoksa gereksiz mi olmuş cevabını bulamadığım bir bilim kurgu. İşlenen konular yoğun, olaylar çok fazla. Dikkatiniz dağıtıp da ipin ucunu kaçırmamanız gerek :) İnsanoğlunun mantığı ve duyguları arasında kalması, bilimin de bir yerde tıkanması gibi konuları çok güzel işleyen, “ben olsam ne yapardım” diye bolca düşündüren, “yaa bunlar gerçek mi kiiii” diye beyninizi sinema salonunda bıraktıran Interstellar, elbette ki Oscar’ın en güçlü adaylarından olacaktır.

Bir gün olur da Chrispher Nolan’la karşılaşırsam(!) kendisine soracağım mutlaka “yaa sen kaç kere uzaya gittin, uzay-zaman bükülmesinde arada kaldın, ne zaman astral seyahate çıktın da böyle bir film yapıyorsun??” diye :) Şaka bir yana baya iyi bir mantık üzerine kurulu film, sakın kaçırmayın mümkünse 3 boyutlu ya da IMAX falan seyredin. Şimdiden izleyeceklere iyi seyirler..

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir