Disctrit 9 – Yasak Bölge 9 (2009)
district9, district, yasak, bölge 9, yasak bölge 9

Disctrit 9 genel geçer uzaylı filmlerinin aksine olaya başka açıdan bakarak sıradan bir uzaylı filmi olmaktan kurtuluyor. Otuz yıl önce Dünya’ya devasa boyutta bir uzay mekiği yanaşıyor ve günlerce olduğu yerde kalıyor. İnsanlık uzaylılardan saldırı ya da çok gelişmiş bir teknoloji beklerken hiç umulmadık bir şeyle karşılaşıyor. Film bu noktadan sonra farkını ortaya koyuyor. Bütün uzaylı filmlerinde gördüğümüz uzaylı üstünlüğü bu filmde gerçekleşmiyor aksine insanlar uzaylıları kontrol altında tutuyor. Bütün Dünya ülkelerinin katkılarıyla Güney Afrika’da uzaylılara Disctrit 9 adında bir bölge inşa edilerek o bölgeden ayrılmalarına izin verilmiyor.

   Uzaylıları kontrol altında tutan büyük devletlerin ve büyük şirketlerin artık tek amaçları uzaylı silahlarının kopyalarının yapilabilmesidir. Ancak bir sorun vardır. Uzaylı silahları sadece onların DNA kodları ile aktif hale gelmekte. Bu sorunu çözebilmek için Multi-National United (MNU) adlı şirket çalışmalarını sürdürmektedir ve bu şirketin başında başrolde oynayan Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) bulunmaktadır. Artık onun hikayesiyle baş başasınız.

   Filmde anlayamadığım ve üzerine düşündüğüm bir nokta var. Galaksiler arası ulaşımı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip uzaylılar nasıl olur da bu kadar ilkel davranışlar sergileyebilir? Bu durum bana ne kadar garip gelsede böyle filmlerden daha fazla zevk alabilmek için bazen mantığı kapatmak daha yararlı. Eğer uzaylı filmlerini seviyorsanız ve farklı bir senaryo arıyorsanız, bence hiç durmadan yapımcılığını efsane yönetmen Peter Jackson’nın yaptığı Disctrit 9’u izlemeye başlayın…

FRAGMAN


Yorumlar

  1. Pınar Aladağ

    Cevapla

  2. Şükrü Eryılmaz

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir