(+69) Kişi oy verdi.

Amerikan İç Savaşı Filmleri




Amerikan İç Savaşı Filmleri

Amerikan iç savaşı, diğer adıyla eyaletler arası savaş köleliğe karşı çıkmak amacıyla başlatıldığı ifade edildiyse de gerçekte kuzey ve güney eyaletler arası halkların ekonomik çatışmalarından ötürü meydana gelmiştir. Amerika’nın bugün dünya devi haline gelmesinde Abraham Lincoln’un savaş stratejilerinin etkisini, savaşta kullandığı iletişim yollarını, sanayi ve insan gücünü konu alan pek çok film çekilmiştir. Amerika iç savasını konu alan çok sayıda film bulunmaktadır. Vampir Avcısı Abraham Lincoln, Bir Ulusun Doğuşu, Tanrılar ve Generaller ve Soğuk Dağ bunlardan bazılarıdır.

Vampir Avcısı Abraham Lincoln

Amerikan İç Savaşı’nın önemli isimlerinden olan Abraham Lincoln’u farklı bir şekilde izleyici ile buluşturan film, Abraham Lincoln’un aliesi vampirler yüzünden kaybetmesi ve intikam yemini etmesi ile şekillenir. Vampirler ve insanlar arasında geçen iktidar savaşını konu alan film yazar Seth Grahame Smith’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Timur Bekmambetov’un yaptığı filmin kadrosunda Benjamin Walker, Anthony Mackie, Dominic Cooper, Mary Elizabeth Winstead gibi isimleri bulunmaktadır.

Tanrılar ve Generaller

Jeffrey M. Shaara’ın aynı isimli kitabından uyarlanan film, Kuzey-Güney savaşının ilk yıllarına uzanmakta ve Amerikan İç Savaşı’nın iç yüzüne odaklanmaktadır. Ronald F. Maxwell’in yönetmenliğini yaptığı filmde Virginia’daki geçen savaşlar ve bu savaşa katılan üç adam arasındaki dramatik öyküyü konu alır. Robert Duvall, C. Thomas Howell, Jeff Daniels,Stephen Lang ve Mira Sorvino filmin oyuncularındandır.

Bir Ulusun Doğuşu

Amerikan İç Savaş’ını konu alan bir diğer film olan Bir Ulusun Doğuşu, iç savaş süresinde yaşanan olaylar, yapılan zulümlere ve savaş sonrası gerçekleşen toplumsal dönüşümlere ayna tutmaktadır. Yönetmenliğini D.W. Griffith’in üstlendiği filmin kadrosu Lillian Gish, Mae Marsh, Henry B. Walthall gibi isimlerden oluşmaktadır.

Soğuk Dağ

Anthony Minghella yönetmenliğindeki film Amerikan İç Savaşı’nın toplum üzerindeki etkisinden bahsetmektedir. Amerikan İç Savaşı’ndan sağ çıkan güneyli bir asker olan Inman’ın ile sevdiği kadın Ada’ya kavuşma serüveni üzerinden savaş sonrası değişen toplum düzeni ve savaşın sebep olduğu acılar ve kurulan yeni dünya anlatılmaktadır. Filmin oyuncu kadrosu Jude Law, Nicole Kidman, Natalie Portman gibi isimlerden oluşmaktadır.


Şuna da göz atabilirsiniz: Sevgililer Günü Film Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress Themes