The Motorcycle Diaries – Motosiklet Günlüğü (2004)
Motosiklet Günlüğü filmini izlediğim için kendimi şanslı görüyorum. Hayatın içinden bu kadar samimi, bu kadar dobra bir filmin gerçek bir hikayenin bizlere sunumu olması böyle filmleri benim gözümde ayrı bir yere koyuyor. Bu film dünyanın en bilinen isimlerinden biri olan Che Guevara’ nın gençlik yıllarında arkadaşıyla yaptığı uzun bir yolculuğu konu alıyor. Bu film birçok insanın hayatını değiştirmiş Che Guevara’ nın filmi değil. Bu film tıp öğrencisi olan Ernesto Guevara de la Serna’ nın nasıl yollardan geçerek devrimci bir lider olduğunun filmidir. Bir nevi Ernesto’ nun kendi içinde yaşadığı devrimin filmidir.

1952 yılında Arjantin’ de tıp öğrencisi olan 23 yaşındaki Ernesto ile 29 yaşında ki kimyager arkadaşı Alberto Granado bir serüvene hazırlanıyorlardır. Motosikletlerine atlayarak aslında çok az tanıdıkları Güney Amerika turunu yapmaya karar veren arkadaşlar çevresindekilerin tüm olumsuz eleştirilerine karşı bu yolculuğa başlarlar. Ceplerinde ne yeterli para ne de altlarında çok sağlam bir motosiklet vardır. Ellerinde olan tek şey bir harita parçası ve hayalleridir. Bir rotaları bile olmadan şartların onları götürdüğü yerlere giden ikili yolculuk boyunca birçok şeye şahit olurlar. Gittikleri her yerde ortak olarak gördükleri tek şey ise haksızlık. Güçsüz olanın hakkının nasıl yendiğine şahit olan Guevara gittiği her yerde kalbindeki tüm sevgiyi, doktorluk bilgilerini, cebindeki son parayı bu mağdur insanlarla paylaşmıştır. Ve bu yolculuğun sonunda gördükleri yüzünden artık Ernesto bu dünyada birşeylerin yanlış gittiğini anlamıştır ve Comandante Che Guevara’ nın ilk adımlarını içinde atmıştır.

Orjinal gezinin tamamiyle aynı rotasında ve mekanlarında çekilen film size o samimiyeti ve gerçekliği sonuna kadar yaşatıyor. Bu filmde insanlara üzülüyorsunuz, onları seviyorsunuz ve kendinizi o hurda yığını motosiklette bir yolcu olarak hissediyorsunuz. Ayrıca bir çok insanın kaderine etki etmiş replica rolex watches büyük bir lider olmanın durduk yere gerçekleşmeyeceğini görebiliyorsunuz. Filmin son sahnesinde gerçek fotoğraflarla ve sürpriz bir görüntüyle kapanışı yapan film kesinlikle izlenmeyi hak ediyor. Şimdiden herkese iyi seyirler.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir