The Man From Earth – Dünyalı (2007)
man, earth, the man from earth, dünyalıMan From Earth tüm film boyunca bir odada geçiyor. İzlemeden önce bilim kurgu etiketini görünce bir odada geçen bilim kurgu filmi mi olur diye düşünmüştüm. Oluyormuş hem de o kadar güzel oluyormuş ki onu gördüm. Efekte ihtiyaç duymayan bu film haliyle senaryosunun kaliteli olmasıyla bu açığı kapatıyor. Tartışma sahneleri o kadar keyifliydi ki neredeyse her cümle akılda kalıcı bir replik haline dönüştü benim için.

Filmimizin konusuna gelirsek üniversitede tarih profesörü olan John Oldman çalıştığı 10 yılın ardından görevinden ayrılma kararı alır. Ve birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla evinde bir veda buluşması yapar. Arkadaşlarının hepsi hiç bir sebep yokken John’ un işi bırakmasına anlam veremez ve sebebini öğrenmek için büyük baskı kurarlar. En sonunda dayanamayan John kendisinin 14.000 yaşında olan ölümsüz bir insan olduğunu ve yaşlanmadığını başkalarının anlamaması için 10 yılda bir yer değiştirdiğini söyler. İşte bu cümleden sonra filmimiz başka bir hal alır. Arkadaşları John’ un şaka mı yaptığını delirdiğini mi anlayamazlar. Kendi alanlarında hepsi üst düzey eğitimli kişiler olan bu insanlar bir an için bunun doğru olabileceğini varsayıp felsefik, eğitici, keyifli bir sohbeti başlatırlar. Bu olay hepimizin başına gelse kolay kolay inanabileceğimizi sanmıyorum ama düşününce karşınızda 14.000 yaşında olan bir insan olsa neler sorardık o bize neler anlatırdı acaba. Filmde bunlara benzer diyaloglar bolca mevcut.

Filmin tek bir odada geçmesi kesinlikle sizi ürkütmesin zaman su gibi akıp geçiyor. Man From Earth çok kaliteli bir bilim kurgu filmi olmuş izlenmesini tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN


Yorumlar

  1. Berk

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir