The Grand Budapest Hotel – Büyük Budapeşte Oteli (2014)
Avrupa’da savaş zamanında geçen filmde, dönemin en meşhur otellerinden Grand Budapest’in işine aşık, ileri derecede profesyonel konsiyerji Mösyö Gustave, otelin tüm müşteriyle bizzat ilgili bir çalışandır. Savaştan kaçıp kendine bir hayat kurmak isteyen bellboy adayı Zero Mustafa’yı yetiştirmek üzere yanına alan Gustave, biricik sevgilisinin ölümü üzerine mirastan payını almak ister ancak ailenin geri kalanı buna engel olmak için elinden geleni yapacaktır. Zero Mustafa ve Mösyö Gustave bu haksızlığa karşı bir savaşa girerler..

Böyle anlatınca çok ciddi bir dram filmi gibi gözükse de, The Grand Budapest Hotel, yönetmen Wes Anderson’dan beklenen şekilde absürt bir komedi. İzlediğim en garip filmlerden olan Budapeşte Oteli’nin kadrosu bir hayli iddialı. Başrolde Ralph Fiennes var. Adrien Brody harika bir kötü karakteri canlandırıyor, muhteşem İngiliz aksanıyla Jude Law, kısa rollerle Bill Murray, Tilda Swinton, Edward Norton.. herkes bu filmde desem yeridir :)

Filmin artılarından biri de görselliğe verdiği önem. Budapeşte Oteli, kostümler, makyajlar, mekanlar, dekorasyon, renkler her şey öyle abartılı ve güzel ki.. Hemen başlayıp hemen biten, komik absürt diyalogları, kara mizaha kayan sahneleri olan The Grand Budapest Hotel, 2014’ün en iyileri arasında gösteriliyor. Avrupa yapımı olduğu için Oscar’da şansı ne kadar olur bilemem ama keyifli bir zamanda izlenmeyi kesinlikle hak eden bir film.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir