The Giver – Seçilmiş (2014)
Distopik tarzda fazlasıyla kitap varken bunların yavaş yavaş film versiyonları çıkmaya başladı. Seçilmişte bunların en iyilerinden biri değil belki ama kısa süresi ve görsel şöleni sayesinde 1.5 saat su gibi akıp gidiyor. Vakit geçirmek için güzel bir film arıyorsanız sürükleyici senaryosu ve alt metindeki önemli mesajlarıyla The Giver izlenebilecek filmlerden birisi.

Filmimizin kurgusunda dünyada yaşanmış kaoslardan sonra yeni bir düzen oluşturulmuştur. Yaşlılar adı verilen bir topluluk eski uygarlıklardan kurtulup herkesin eşit olduğu ırk, dil, din hatta renklerin bile sadece siyah beyaz olduğu bir dünya kurarlar. İklimi bile sadece tek bir tip olan, dağlık ve engebeliklerin olmadığı bir yerde yaşayan bu topluluk her gün aldıkları ilaç sayesinde duygularını bastırırlar. Yaşlılar dışında kimsenin eski dünyaya ait anısı yoktur. İnsanların kendi ailesi dışında kimseye dokunamazlar yasaklanmış kelimeleri söyleyemezler ve resim müzik gibi hissiyata dayalı şeyler eskide kalan anılar olmuştur. Bu düzende ergenlik çağına gelen gençlerin meziyetlerine göre görevlendirilme süreci olur. Jonas adlı genç ise hiç beklemediği ve sadece belli zamanlarda bir kişiye verilen önemli bir göreve getirilir. Bu görevle beraber yaşadığı dünyayı sorgulamaya başlayan Jonas’ ın zorlu mücadelesine tanık oluyoruz.

İzlerken yaşadığımız ama hiç farkına varamadığımız bir sürü güzelliğe tanık olduğumuz bu film boş vaktinizde size zaman geçirmede yardımcı olacaktır. Şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir