Suite Francaise – Aşk Uğruna (2014)
Merhabaaa!

Yepyeni bir isim olarak ben de sizlere bir film tavsiye etmek istedim. Şu sıralar tarih ve dram filmlerine takmış durumdayım. Geçen günlerde izlediğim ve etkilendiğim bir film Aşk Uğruna. Aslında orijinal adı Fransız Suiti. Bu film Irene Nemirowsky adlı Fransız bir yazarın kitabından uyarlamadır. Filmin gerçekçi yönleri vardır.

Film 1940 Fransa da geçiyor. Alman ordusunun Fransayı işgal etmesini anlatıyor. Şehre gelen Alman askerler yerli halkın evlerine yerleştiriliyor. Esas kızımız Lucille ve onun kayınvalidesi etraflarındaki bir çok kişiden daha zengindir. Lucille evine yerleşen Alman askerinden en baştan beri etkilense de kocasının Alman askerlerinin elinde olması ve kayınvalidesinin kesin tutumu yüzünden uzak durmak zorundadır. Ama ne olursa olsun Alman asker Bruno ile olan ortak zevkleri her zaman daha fazla gün ışığına çıkmakta ve bu durum ikiliyi büyük bir aşka sürüklemektedir. Bruno nazik ve romantik birisidir. Savaştan önce bir bestekar olan Bruno bu özelliği ile Lucille’i fazlasıyla kendine çekmiştir. Film aşıklar etrafında işlense de aslında savaş ortamını da çok iyi yansıtmaktadır. Dönemin insanlarını  iyi yansıttığını düşündüğüm bir filmdir.

Başarılı oyunculuklar ve başarılı bir çekim olduğunu düşünmekteyim. Bence Bruno ve Lucille’ın aşkına sizde tanık olmalısınız.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir