Rosemary’s Baby – Rosemary’nin Bebeği (1968)
Merhaba arkadaşlar. Bu yazı, benim bu sitedeki ilk paylaşımım olacak. Ve burada olmaktan çok mutluyum. Sizlere güzel güzel filmler paylaşacağım. Öncelikle saatinde ilerlediğini farkettim ve hangi filmi paylaşayım diye düşünürken, korku türünde bir film paylaşmak istedim sizinle. İlk aklıma gelen ise kült bir film olan Rosemary’s Baby oldu.

Günümüzde bu film hakkında bazı kesimler, korku ögelerini az ve yetersiz buluyor. Bir diğer kesim ise, vizyona girdiği tarihin çok daha ötesinde bir film olarak görüyor. Benim görüşüm, dönemin çok ötesinde olduğu.

Film, genelde tek mekanda ve dört oyuncuyla geçmesine rağmen etkileyiciydi. Ayrıca kamera açıları da çok iyiydi. Tabi bunları günümüz sinemasıyla karşılaştıramayız. Biraz o döneme dönmemiz gerekiyor böyle bir yorum yapabilmemiz için. Ve ayrıca, şiddet sahnelerini de kurbanların gözünden görüyoruz bu filmde.

Filmimizin konusuna gelirsek eğer; Rosemary ve kocası Guy evli bir çifttir. Guy tanınmak için elinden gelen herşeyi yapan bir aktördür. Onlar bir gün New York’ta geçmişi kötü olan bir binaya taşınmışlardır. Rosemary bu durumdan çok hoşnut değildir ve tedirginlik içinde yaşamaya başlar. Komşu dairelerden gelen kötü kötü sesler duymaya başlamış ve rüyasında şeytani bir varlığın kendisine tecavüz ettiğini görür. Guy ise bu arada aktörlük yolunda kariyerini iyice yükseltmeye başlamıştır bile.

İlk paylaştığım filmi umarım beğenirsiniz. İyi seyirler :)

 

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir