Nuovo Cinema Paradiso – Cennet Sineması (1988)
Büyük bir hevesle başlattığımız bu sitede nasıl olduğunu anlamadan 100. filmimize geldik bile. Böyle olunca 100. film biraz özel olmalıydı. Cennet Sineması 88 yılı İtalyan ve Fransız yapımı bir kült filmdir. Televizyonda ya da internette izlemiş olma ihtimaliniz yüksek biliyorum ama eğer ki izlememişseniz kendinizi bir bakıma şanslı sayabilirsiniz. Bu sıcacık, sinema aşkını çok iyi anlatan filmi vakit kaybetmeden izleyebilirsiniz. İzledikten sonra sizin için başyapıtta olabilir ya da abartıldığı kadar değil ama güzel film de diyebilirsiniz. Emin olduğum tek şey bu neşeli drama filmini beğeneceğiniz. Eski filmlere karşı önyargınız varsa bu film ile de onu kırabilirsiniz.

Filmimizin konusu ünlü bir yönetmen olan Salvatore Di Vita 30 yıldır, doğduğu ve ailesinin olduğu kasabaya gitmemiştir. Bir gün evine annesinden bir telefon gelir ve Alfredo’ nun öldüğü haberini alınca kasabasına döner. Bu yolculukla beraber eski anıları canlanır böylece bizde Salvatore’ nin tüm hayatını öğreniriz. Salvatore’nin çocuk yaşlarından itibaren sinemaya karşı büyük bir tutkusu vardır. Alfredo’ da Cinema Paradisio’ da projeksiyoncu olarak çalışmaktadır. Zamanının çoğunu Alfredo’ nun yanında geçiren çocuk ondan sürekli işi kendisine öğretmesini ister. Israrlarına ve neşeli taktiklerine dayanamayan adam en sonunda kabul eder. Alfredo, babacan tavırlarıyla Salvatore’ nin hem ustası hem de bir arkadaşı olur. Çocuğu olmayan Alfredo onu kendi çocuğu gibi sever. Sinema konusunda ki tutkusunu keşfetmesini sağlar ve hayatında çok önemli bir yere sahip olur.

Filmin inanılmaz bir nostaljik etkisi var. Çoğu yerde de bizim kültürümüze o kadar yakın sahneler vardı ki bu filme daha içten bir hava katıyor. Giuseppe Tornatore’ nin yönetmenliğini yaptığı bu keyifli aynı zamanda dram içerikli filmi izleyecek herkese şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN


Yorumlar

  1. hutfrf

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir