(0)

Kredi Notu Nedir ve Kaç Olmalı
Kredi notu insanların ödemeleri ve gelir düzeyleri gibi bir çok farklı kriter ile belirlenen ve bütün banka ve benzeri kuruluşların sorgulayabildiği bir değerlendirme sistemidir. Kredi notu sisteminde en önemli etken yani kriterlerden birisi geçmişteki ödemelerdir. Geçmiş dönemde çalıştığınız bankalar veya borçlarınızın düzenli ödenip ödenmemesi hatta faturaların bile ödeme tarihleri bu sistemde ki notunuzu temelden etkileyebilir.
Ödemeleri düzenli yapmak şimdi ve gelecekte ihtiyacınız olacak bir kredinin anında devreye girebilmesi için çok önemlidir. Kredi sisteminde çok farklı etkenler yer almaktadır. Gelir düzeyi ve durumu bu kredi notu sisteminin bir diğer önemli etkenleri arasındadır. Gelir düzeyinizin boyutu ve gelirin belgelenebilir ve düzenli olması kredi notu sisteminde çok değerli bir kriterdir. Gelir düzeyinizin yüksekliği ile pek çok bankadan dilediğiniz miktarda krediyi çok rahat bir biçimde isteyebilir ve alabilirsiniz. Gelir düzeyinin yüksek olmasının yanı sıra bu gelirin düzenli olması da önemlidir. Düzenli olmayan bir gelir bankalar için pek çok önemli bir değere sahip olarak görülmüyor.
Gelirin düzenli ve yüksek olması yanı sıra belgelenebilir bir gelir olması gerekmekte.
Gelirin belgelenebilir olması demek resmi kayıtlar altında olması demektedir. Bunu bir basit örnek vererek açıklayabiliriz. Bir evinizin olduğunu var sayalım ve bu evi kiracıya vererek kiraladığınızı düşünelim. Bu kiralama işleminde herhangi bir sözleşme bulunmuyor ve ödemeler bankalar üzerinde yapılmıyor elden yapılıyor ise bu ödemelerin bankalar düzeyinde hiç bir değeri yoktur. Gelir düzeyinizin ve geçmişteki ödemelerinizin düzenli olması kredi notunuzun yükselmesi neden olacaktır. Ancak kredi talep ederken her banka her miktar için aynı kredi notu tercih etmez. Bankalar arasında sınırlamalar bulunmaktadır. Belirli bir kredi notu düzeyi altına kredi veremedikleri gibi verme zorunlulukları bulunmamaktadır. Kredi notu kaç olmalı sorusunun bir diğer cevabı ise kredi talep edilen paranın miktarıdır. Talep ettiğiniz kredi miktarı kredi notunuzun kaç olması gerektiğinin asıl cevabıdır. Düşük miktarda ki kredi başvurularında kredi notunun çok yüksek olması gerekmemektedir. Kredi notunuzun ortalama düzeyde olması düşük miktarlı kredi taleplerinizde yeterli olacaktır. Banka tercihi ve banka faiz oranlarının kredi notu kaç olmalı gibi sorusunda bir diğer önemli etkendir. Tercih ettiğiniz bankanın tercihleri bu konuda önemli bir noktaya yer verebilir. Devlet bankası ve özel bankalar arasında farklılıklar olabilir.


Şuna da göz atabilirsiniz: Film Önerileri 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress Themes