Invictus – Yenilmez (2009)
invictus, yenilmez, nelson, mandela, spor, rugbyInvictus, Nelson Mandela’ nın hapiste geçirdiği yıllardan sonra başkan olduğu dönemi anlatıyor. Başa geçen Mandela kendi hayatının en büyük sorunu olan ırkçılığı artık yönetime geçtikten sonra ülkesinden silip atmak istiyordur. Ve bunun içinde sporun birleştirici gücüne inanarak 95 yılı kupasında Rugby takımına verdiği destekle insanları tek bir çatı altında toplamayı başarmıştır.

Filmin parçası olan 3 büyük isme de değinmek lazım. Yönetmen koltuğunda Clint Eastwood otururken, başrollerde de Morgan Freeman ile Matt Damon oynamaktadır. Mandela rolünü kim oynar diye sorsalar çoğu kişi Morgan Freeman derdi zaten, o da bu rolün fazlasıyla hakkını vermiş.

Mandela’ yla ilgili çekilmiş ve çekilecek bir sürü film var. Bence böylesine büyük bir insanla ilgili izlenebilecek herşey izlenmeli. Bu film onun zorluk geçirdiği, barış için savaştığı yılları değil artık olgunlaşmış bir şekilde ülkesinin başına geçen Mandela’ yı anlatıyor. “Affetmek ruhunu özgür kılar, korkuyu siler atar, işte bu yüzden çok güçlü bir silahtır.” cümlesini kurarak ömrünü ırkçılığa maruz kalarak geçiren, hapse atılan Mandela’ nın tek istediğinin birliği sağlamak olduğunu görüyoruz.

İçinde Rugby sporu ve Mandela’nın hayat hikayesinin bir bölümü yer alan, iyi oyuncu kadrosu ve başarılı bir işlenişi bulunan bu filmi herkese tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN


Yorumlar

  1. Sinan

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir