Hunger Games: Mockingjay Part 1 – Açlık Oyunları (2014)
 

hunger games

Harry Potter’la başlayan, Twillight, Divergent, vb.. diye uzayıp giden fantastik ergen filmleri kuşağının son halkalarından biri Hunger Games serisi. Kaç yaşında olursam olayım bu tarz filmlerden her daim keyif alacağıma eminim. Tüm kitaplarını ezberledikten, her filmi en az ikişer kez izledikten sonra o çok klasik cümleyi ben de kuracağım “kitap her zaman daha iyidir”.

Kısaca özet geçecek olursam uzak bir gelecekte Capitol adlı merkeze bağlı 13 mıntıkadan oluşan bir toplum düzeninde her yıl düzenlenen, her mıntıkadan kurayla seçilmiş bir grup çocuğun belli bir konsept altında birbirlerini öldürmek suretiyle hayatta kalıp şampiyon olduğu bir yarışma düzenlenmektedir. Kardeşinin yerine yarışmaya katılan ve hem oyunun hem toplumun düzenini değiştirmeyi başaran Katniss Everdeen’in hikayesi bize anlatılan..

Hunger Games serisinin en başarılı filmi ilkiydi bence. Diğer 2 film, kitapların çok iyi şekilde özetlenmiş, toparlanmış hali. Seriye hiç başlamamış olanlara tavsiyem kitapları okumaları, onun dışında Hunger Games sevenler zaten ne olursa olsun filmi izleyeceklerdir. Mockingjay, asla sıkmadan hiçbir önemli noktayı atlamadan ilerleyen, güzel bir uyarlama olmuş ama benim gibi aşırı bir beklentiye girmemenizi de tavsiye ederim.


Yorumlar

  1. ssgenc55

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir