Doctor Strange – Doktor Strange (2016)
MarvelComics son zamanlarda her bir kahramanının hayatlarına ve maceralarına ayrıntılı bir giriş yaparak, kahramanların gözünden dünyayı kurtarmaya ve bu konuda fazlaca ekmek yemeye son sürat devam ediyor. Ancak ortaya çıkan her bir film, Marvel hayranlarının gözünü doldurmayı başarıyor ve her ne kadar hikâye ve kurgu her film ya da her kahraman için aynı dolulukta olmasa da aksiyona yeterince doyurmayı başarıyor diyebiliriz.

Marvel Dünyası, Karakterleri ve Sinemadaki Yeri

Aslında bir soğuk savaş yıllarının Amerikanvari projesi olarak ortaya çıkmış ve 1944 yılında Kaptan Amerika (CaptainAmerica) ile macerasına başlamıştır. Günümüze kadar da sinema sektöründe kendisini göstermeyi başarmış olsa da son yıllarda Marvel dünyası ile çok içli dışlı olmasa bile herkesin az çok tanıdığı Demir Adam (Iron Man), Hulk, Örümcek Adam (Spider-man) ve Fantastik Dörtlü (FantasticFour) dışında Avengers, X-Man, Karınca Adam (Ant Man), Deadpol gibi karakterler üzerinden de son on yıl içerisinde seyir zevki yüksek sinema filmleri ortaya çıkarmayı başardı.

Macera Doktor Strange (DoctorStrange) ile Tam Gaz Devam Ediyor

2016 yılında duyurulan birkaç farklı Marvel karakterleri projesinden birisi de doktor strange izle (DoctorStrange). MarvelComics’in yine aynı adlı karakterinden yola çıkarak sinemalarda izleyici ile buluşan bu fantastik macera türündeki bilim kurgu filminde işinde gayet de başarılı olan bir beyin cerrahı olan DoctorStrange’in talihsiz ve oldukça korkunç bir trafik kazası sonucu ellerini kullanamaz hale gelmesi ile birlikte hastalığına çare araması ile başlayan macerayı konu alıyor. Doktor bu talihsiz kaza sonucu daha önce belden aşağısı tutmayan JonathanPangborn’un mucizevi şekilde kurtuluşunu öğrenince kendisi için de mucevi bir biçimde kurtuluşun yolunu aramaya koyulur. Bu kurtuluşun Himalayalar’da bulunmakta olan Kamar-Taj ismine yönlendirilmesi ile birlikte kendisine de umut olacağını düşünür. Bu umut içerisinde kendisine tarif edilen yere varan doktor burada Kadim Kişi (Ancient One) denilen doğa üstü bir kişi ve bu kişinin etrafındaki öğrencileri ile tanışır. Esas macera ise şifa bulma amacı ile gittiği bu tapınakta hiç tahmin etmediği bir biçimde gerçekleşmek üzeredir.

Filmi bu haliyle sadece aksiyon ve maceradan ibaret olduğunu düşünmek açıkçası film hakkında yüzeysel bir yorum yapılmasına sebep olur. Film tüm bu macera arasında izleyiciyi eğlendirmeyi fazlasıyla da başarıyor. Bir kere sizi güldürecek pek çok sahneye sahip ancak spoiler olmaması adına detaylarına burada girmeyeceğiz. Bunun dışında film hem Marvel evreninin farklı dünyasına sahip hem de tüm bunların dışında kendi farklı evrenini, kendine has zaman ve mekân yapısını oraya koyuyor ve daha önce Inception ile yaratılan iç içe geçmişlik hissinin aynısını iç içe geçen binalar gibi kavramlar üzerinden bu filmde de tecrübe ettiriyor.

Daha önce de doctor strange sinema perdesine gelmişti. 1978 senesinde CBS kanalı bir TV filmi yayınlamıştı. Aslen bu filmin de 1986 yılında projenedirilmeye başladığını söylersek sakın şaşırmayın. Bu kahraman filmini diğerlerinden ayıran en büyük özelliği şüphesiz bir iki sene içerisinde post prodüksiyonunun oluşturulup filminin çekilmeye başlanmamış olmasıydı. Tam tamına 30 sene boyunca sahne eklemeleri ve çıkartmaları yapılarak bu günkü haline geldi film

Stan Lee’nin çizgi romandan uyarlayarak John Spait ile birlikte senaryolaştırdığı ve Scott Derrickson’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve doktoru Benedict Cumberbatch’ın başarı ile canlandırdığı bu iki saatlik macerayı tüm macera ve fantastik film seven izleyicilerimizi şiddetle tavsiye ederiz.

Son olarak kaynak sitemiz olan http://www.tekparthdkeyfi.com/ adresimizden tüm vizyon filmlerini takip edebilirsiniz.

FRAGMAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir