Bron/Broen (2011-Devam Ediyor)
 

Bayram tatili için plan yapmadınız, evde mi takılacaksınız? Kara kara ne izlesem nasıl vakit geçirsem diye mi düşünüyorsunuz? İşte size dev hizmet! Henüz 2 sezon ilerlemiş olan, 3.sezonu bu ayın sonunda başlayacak olan İsveç ve Danimarka yapımı Bron/Broen, kesinlikle ihtiyacınız olan dizi.

Bron ve Broen, İsveç ve Danimarka dillerinde “Köprü” anlamına geliyor. Film 2 ülkenin ortak yapımı olduğundan 2 dil de kullanılıyor. Zaten hikayenin teması da bu. 2 ülkeyi birbirine bağlayan, hatta bir noktadan sonra okyanusun altından devam etmesiyle de meşhur Oresund köprüsünde bir gece bir ceset bulunur. Katil cesedi milimetrik olarak yarısı Danimarka, yarısı İsveç sınırında duracak şekilde köprüye bırakmıştır. Bu yüzden 2 ülke emniyeti de soruşturmayı ortak yürütmek durumunda kalır.

Bron/Broen, size katili sevdiren hikayelerden. Eşitsizliğe, dünyanın kaynaklarının sömürülmesine, ekonomik dengesizliğe, vs. dikkat çekmek isteyen ve bunu İsveç ve Danimarka gibi her açıdan mükemmel kabul edilen 2 ülkede yapan katil diziyi ilginçleştiriyor. Ana karakterler Saga ve Martin’in kendi hikayeleri, tüm bu olayların dışında diziyle alakaları uzun süre gösterilmeyen farklı karakterler bir süre neler döndüğünü anlamanızı zorlaştırıyor ama keyifli yanı da bu bence.

Avrupa yapımı olmasının bir başka güzelliği her şeyin abartısız olması. Karakterler makyajsız, çirkin, kilolu :) gayet normalde olması gereken gibi yani. Amerikan filmi dedektifleri gibi porselen suratlar, aşırı fit vücutlar, Prada giyen polis memurları yok. Soğuk iklim olduğundan mekanlar farklı, İngilizceden farklı bir dil kullanılması başta çok garip geliyo mesela.

Uzun lafın kısası diziyi izleyin, izlettirin :)


Yorumlar

  1. cihan

    Cevapla

  2. Osman Gazi

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir