8 Saniye – 2015
Son zamanlarda izlediğim en güzel Türk filmi 8 Saniye.. Yönetmen Ömer Faruk Sorak uzun bir senaryo ve prodüksiyon çalışması sonrası çekmiş bu filmi. Maalesef ki görsellik açısından biz Türklerin tek başına yapamayacağı kadar başarılı, yabancı ortaklı bir film olmasının avantajı burada devreye giriyor bence. Görüntüler, oyunculuklar harika ve çok gerçekçi. Başrolde, filmde de hikayesi anlatılan Esra İnal’ın bizzat kendisinin oynaması da bunun başlıca sebeplerinden olabilir.

Ben fragmanı izlediğimde filmi tam olarak anlayamadım, hatta “tuhaf sahneler vardı korku filmi falansa izlemem” dedim. Birkaç yerde filmin konusunu da okudum ama hayır bu filmi anlamak için izlemeniz lazım. Ne konu tanımları ne de fragman yeterli değil. Küçüklüğünden beri çok gerçekçi rüyalar gören ve çoğunun da gerçekleştiğini gören Esra’nın bu rüyalarla başa çıkma, bir yandan da hayatla, ailesiyle, hayatına giren erkeklerle başa çıkma hikayesi desem belki biraz toparlamış olurum. Gerçek Esra İnal’ın birebir hayatı değilmiş, eklemeler, değişimler de yapmış Ömer Faruk Sorak.

Müzikleri, muhteşem görsel öğeleri (özellikle rüya sahneleri, beni en çok etkileyen küvet sahnesi oldu) ve başrolde tüm hikayeyi gerçekten yaşamış olan Esra İnal’ın dolu dolu performansı ile 2016’da Oscar aday adayı olur muyuz diye düşünmedim değil. Umarım hakettiği ilgiyi görür film, final sahneleri umarım filmin amacı doğrultusunda hepimize bir mesaj verir ve umarım böyle güzel filmleri kendi bütçemizle, kendi yapım şirketlerimizle de çekebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir